Dobrovoľníctvo

Dobrovoľník je človek, ktorý pomáha iným bez nároku na odmenu a súčasne takto rozvíja svoju osobnosť a zručnosti.

Medzinárodní dobrovoľníci v centre

logo_ymca_biely_okrajSpolu s YMCA na Slovensku sme v roku 2012 rozbehli v našom centre program Európskej dobrovoľníckej služby. Tento program umožňuje mladým ľuďom vo veku 17 – 30 rokov stráviť ako dobrovoľník 2 – 12 mesiacov v niektorej z krajín Európy (viac o EDS)

Každý rok privítame v septembri – októbri 3 nových dobrovoľníkov z rôznych krajín, napr. z Nemecka, Rakúska, Ukrajiny, Francúzska, Španielska, Talianska a dokonca aj z ďalekého Škótska.

Dobrovoľníci sa postupne zoznamujú so životom v Liptovskom Mikuláši a aktivitami nášho centra. Deti ich medzi seba rady príjmu na ranných kluboch pre predškolákov a poobede pri úlohách a hrách pre školákov. Okrem toho robia spolu zaujímavé projekty, napr. pestovanie zeleniny, futbalový klub a iné, stretávajú sa so študentmi na stredných školách a môžete si s nimi podebatovať na Language café, či diskusných filmových kluboch v YMCA.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
futbalový tím

Dobrovoľníci sa učia slovensky, avšak náš jazyk je pre mnohých naozaj ťažký. Títo mladí ľudia však vždy nájdu spôsob, ako komunikovať: hry, pesničky, ručné práce. A deti zas radi pomôžu im. Často na konci roka stráveného na Slovensku a v komunite hovoria, že to pomohlo im ako osobnosti, sú oveľa samostatnejší a viac si uvedomili, čo vlastne v živote chcú robiť alebo študovať. A našli si tu veľa kamarátov 🙂

Mnohí nás často navštevujú aj potom, ako im program EDS skončí a oni sa musia vrátiť do svojich krajín. Mnohí si zamilujú Slovensko a nájdu spôsob, ako tu ostať žiť.

erasmus+logoProjekt Európskej dobrovoľníckej služby je podporený programom Erasmus+ pre mladých ľudí.

Komunitné centrum Hlboké